مروری بر كاربردهای درمانی زنجبيل از ديدگاه علم نوين و طب سنتی اسلامی

چكيده
سابقه و هدف: استفاده از گياهان سنتي و بومي به عنوان طب مكمل در 20 تا 25 سال گذشته در دنيا افزايش يافته است. گياه زنجبيل با نام علمي يكي از گياهان مورد استفاده در طب سنتي باستان بوده و گزارش شده است كه به واسطة اجزاي مفيد و تركيبات “Zingiber officinale Roscoe” سلامت بخش خود، نقش مهمي در پيشگيري و درمان بيماري ها دارد. هدف از مطالعة حاضر، مرور اثرات سلامت بخش گياه زنجبيل با تأكيد بر علم نوين و ديدگاه طب سنتي اسلامي است.

مواد و روش ها: در اين مطالعة مروري، متون كتابخانه اي و برگزيدة طب سنتي اسلامي، روايات و تمامي مقالات ثبت شده در پايگاه هاي اطلاعاتي علمي معتبر
Ginger, Islamic Traditional Medicine, با در نظر گرفتن كليدواژه هاي PubMed, Iran medex, Magiran, SID, Google Scholar شامل اثرات سلامت بخش و بيماري زنجبيل طي سالهاي 2000 تا 2018 جستجو، بحث و بررسي شد. Health Benefits, Modern Science

يافته ها: به نظر مي رسد كه زنجبيل به عنوان داروي با طبع گرم در درمان بسياري از اختلالات از جمله تهوع، فشار خون پايين، سنگ مثانه، كنترل درد، قاعدگي دردناك زنان، بيماري هاي باكتريايي و قارچي مؤثر است. اجزاء تشكيل دهندة گياه زنجبيل از جمله زينجيبرن، زينجرون، شوگائول ها، جينجرول و پارادول با اثرات ضد التهابي، آنتي اكسيداني، ضد رگ زايي، شبه انسوليني و تحريك فعاليت سلول هاي بتا و مهار تجمع پلاكتي، نقش مهمي در پيشگيري و درمان بسياري از اختلالات و بيماري ها از جمله ديابت، تهوع و استفراغ بارداري، آرتريت روماتوئيد، سرطان، آسم و برونشيت دارند.

نتيجه گيري: با در نظر گرفتن اثرات مفيد و سلامت بخش گياه زنجبيل، استفاده از آن به عنوان طب مكمل در درمان بيماري ها توصيه مي شود.

كليدواژه ها: زنجبيل، طب سنتي ، طب مكمل

 

برای دیدن مقاله کلیک کنید

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 4 = 16