ازین دانه های خوراکی برای حفاظت از قلبتان استفاده کنید

به گزارش بهداشت نیوز: یکی از تنقلاتی که در ایام عید بسیار مصرف می‌شود آجیل است، در دید و بازدیدهای هر روزه، حتما مقدار قابل توجهی آجیل هم نوش جان می شود، اما در عیدنوروز امسال بیشتر سفره های مردم خالی از این تنقلات بود.اما خوب است نکاتی در مورد آجیل و فواید آن هم بدانید.

مصرف آجیل به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل، برای حفظ سلامت قلب بسیار مفید است، در حقیقت مصرف گردو، بادام و سایر مغزها باعث کاهش کلسترول خون می‌شود و همچنین می توان به عنوان میان‌وعده‌ای مغذی نیز از آنها استفاده کرد.

مطالعات در این زمینه نشان می‌دهد در افرادی که از آجیل به عنوان یک رژیم غذایی برای سلامت قلب استفاده می‌کنند، میزان کلسترول مضر خون کاهش می‌یابد.محققان بر این عقیده‌اند که بیشتر انواع آجیل دارای مواد زیر هستند که موادی مفید برای سلامت قلب می‌باشند.

چربی غیراشباع:  چربی مفید موجود در آجیل سطح کلسترول مضر خون را کاهش می‌دهد.

اسیدهای چرب امگا3: بسیاری از آجیل‌ها دارای میزان خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. امگا3 از انواع مفید اسیدهای چرب است که به سلامت قلب کمک می‌کند. این اسیدهای چرب در مواد دیگری مانند گوشت بسیاری از ماهی‌ها نیز یافت می‌شوند ولی آجیل یکی از بهترین منابع گیاهی آن است.

ویتامین E: البته محققان هنوز به این مطلب اطمینان ندارند ولی فکر می‌کنند که ویتامین EE می‌تواند رشد و افزایش پلاک در شریان‌ها را که موجب باریک شدن آنها و در نتیجه درد قفسه سینه و حمله‌های قلبی می‌شود را کنترل و متوقف کند.پسته یکی از آجیل های خوشمزه و پر طرفداری بین مردم است که علاوه بر خواص بی نظیر آن بر پوست و زیبایی برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید است.

پسته یکی از اعضای مهم و ثابت آجیل ایرانی است که میزان پتاسیم آن با این جثه کوچک برابر با پتاسیم پرتقال است و به علت داشتن مواد مغذی  از اهمیت بسیاری برخوردار است. استان کرمان و شهرستان رفسنجان، مراکز اصلی تولید پسته در ایران بشمار می آیند.یکی از خوار و بار فروشان سطح شهر بجنورد گفت: در سال های گذشته در روز های منتهی به عید نوروز میزان قابل توجهی آجیل به فروش می رساندم اما امسال بسیار کاهش داشت.

محمد گریوانی افزود: حتی هم اکنون بخش زیادی از آجیل خریداری شده به فروش نرسیده است.وی با بیان اینکه قدرت خرید مردم امسال بسیار پایین رفته است افزود: افرادی نیز که نسبت به خرید آجیل به خصوص پسته اقدام می کردند بسیار کم خرید کرده اند.یکی از شهروندان بجنوردی گفتک در دید و بازدید های امسال سر سفره های همشهری هابسیار خالی بود، بیشتر خانوار ها ضعیف، متوسط و حتی متوسط به بالا آجیل نداشتند.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 59 = 65